Grup Terapisi

Resim
Grup terapisi; bir veya daha fazla psikoterapist gözetiminde, iki veya daha fazla danışanın birbiriyle etkileşerek sorunlarını anlamaya ve çözmeye çalıştığı bir psikoterapi şeklidir. Danışanlar bireysel terapi yerine/ yanı sıra başka danışanlarla beraber grup terapisi uygulayarak, hem birbirlerine geri bildirimde bulunurlar, hem de birbirlerine bir şekilde ayna tutarlar. Böylece bazen içinde bulunduğumuz ruhsal durumda farkında olmadığımız yönlerimizi birbirimize göstermek ve farkındalığı arttırmak için uygun koşullar sağlanmış olur.
 
Grup terapilerinde; bireysel terapide olduğu gibi çerçeve belirgindir. Terapi genellikle haftada bir gün, aynı saatte ve aynı yerde, aynı kişilerle uygulanır. Terapiye zamanında gelmek, terapi sürecine katılmak, ücreti ödemek değişmeyen terapi kurallarıdır. Grup terapisi başlamadan önce, aday grup üyeleri ile terapist tarafından ön görüşme yapılır. Danışana grup süreci hakkında bilgi verilerek, grup terapisine uygun olup olmadığına karar verilir.
 
Grup terapileri, yukarıda da belirtildiği gibi haftada bir kez, 90 dakika sürer. Grubu bitirmek tüm grubun kararı ile olur.
 
Grup terapileri sistemik, bilişsel, davranışçı, şema, psikodrama, sanat terapileri gibi ekollerle yönetilir. Bu ekollerin genel grup terapileri kuralları dışında kendi bakış açıları, felsefeleri ve doğal olarak farklı teknikleri vardır. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi terapinin çerçevesi, türü ne olursa olsun değişmez. Sadece kullanılan yöntemler farklıdır.
 
Grup Terapisinin Avantajları nelerdir?
• Kendinizi yalnız hissediyorsanız, benzer sorunu olan kişilerle tanışmak rahatlatıcı olabilir.
• Başkalarını dinlerken kendinizle ilgili farkındalığınız artabilir.
• Farklı bakış açılarını dinlemek sorunları ele almanın birden fazla yolu olduğunu anlamanızı kolaylaştırabilir.
• Başkalarına yardımcı olma hissi kendinize güveninizi artırabilir.
• Başkalarının sorunlarının üstesinden geldiğini görmek size ilham verebilir, umudunuzu artırabilir.
• Grup terapide farklı düşünceler dile getirilebilir. Bireysel terapide terapist yönlendirici olmadan, fikirlerini belirtmeden sizin fikirlerinizi açmaya çalışır. Oysa grup terapide benzer sorunları yaşayan kişilerin düşüncelerini duyma fırsatınız olur.
• Farklı yaştan, cinsiyetten ve toplumsal gruplardan kişilerle iletişim kurmanıza yardımcı olur.
• Bir aidiyet, kabullenilme ve onaylanma duygusu sağlar.
• Ekonomik olarak daha uygundur, ücreti bireysel terapiden daha düşüktür.

http://www.ipekkiran.com